برای پروژه عظیم مهدی آباد مدیر “لژیونر” می‌آوریم

برای پروژه عظیم مهدی آباد مدیر “لژیونر” می‌آوریم

لیدر کنسرسیوم برنده مزایده سرمایه‌گذاری معدن و کارخانه سرب و روی مهدی آباد گفت: برای مدیریت کارخانه ۸۰۰ هزار تنی که قرار است در کنار معدن مهدی آباد احداث شود قطعا از یکی از مدیران باتجربه فعال در خارج از کشور استفاده خواهیم کرد.

دکتر شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه پروانه بهره‌برداری از معدن مهدی آباد به مدت ۲۵ سال به کنسرسیوم برنده مزایده مهدی آباد واگذار شده است، افزود: معدن مهدی آباد دومین ذخیره بزرگ روی جهان است و در شرایطی که طی سال‌های گذشته هیچ ذخیره بزرگی از روی در جهان کشف نشده است، آغاز بهره‌برداری از معدن مهدی آباد می‌تواند به رخدادی جهانی تبدیل شده و جایگاه ایران را در صنعت سرب و روی جهان بطور قابل ملاحظه‌ای ارتقا دهد. به همین علت نیز شرکت‌های مطرحی مانند گلنکور تمایل به حضور در این پروژه دارند.

وی در پاسخ به این سوال که انتظارات شما به عنوان مجری پروژه عظیم مهدی آباد از دولت چیست؟ توضیح داد: معدن مهدی آباد معدنی در اشل جهانی است که در صورت جوینت خارجی در اجرای آن نیازمند همکاری و همراهی همه نهادها و سازمان‌ها مانند محیط زیست، منابع طبیعی، ایمیدرو، وزارت نیرو و … هستیم. انتظار داریم که مهدی آباد صرفا به عنوان یک بنگاه اقتصادی دیده نشود بلکه به صورت پروژه‌ای ملی به آن نگریسته شود که با راه‌اندازی آن، کشور در اشل جهانی مطرح خواهد شد و می‌تواند روی بازار جهانی نیز تاثیرگذار باشد.

لیدر کنسرسیوم برنده مزایده سرمایه‌گذاری معدن و کارخانه سرب و روی مهدی آباد عنوان کرد: ما امروز به وزیر صنعت، معدن و تجارت قول دادیم تا طی دو سال آینده ۲۵ درصد از تولید را در این پروژه انجام دهیم. آقای نعمت زاده نیز در مقابل با استقبال از این قول، وعده داد در صورت تحقق آن مشوق‌هایی به ما ارائه خواهد شد. از جمله اینکه بخشی از رویالتی که باید به ایمیدرو بدهیم به پروژه اختصاص خواهد یافت.

شکوری در ادامه با اشاره به اینکه در آخر این هفته سفری به استرالیا خواهد داشت، توضیح داد: ما قطعا برای مدیریت کارخانه ۸۰۰ هزار تنی کنسانتره روی با مشکل مواجه خواهیم شد چرا که هیچ مدیری در داخل برای مدیریت چنین پروژه و واحد عظیمی وجود ندارد و حتی مشابه این پروژه نیز در کشور اجرا نشده است. به همین علت در سفر به استرالیا تلاش خواهم کرد از مدیران باتجربه ایرانی که سال‌هاست از ایران رفته‌اند و در خارج از کشور تدریس می‌کنند و با شرکت‌های معتبر همکاری دارند، برای حضور در پروژه مهدی آباد دعوت به همکاری کنم.

وی افزود: از جمله این مدیران می‌توانم به دکتر حسنی پاک اشاره کنم که دارای تجربیات ارزشمندی است. همچنین دکتر حیدری نیز که زمانی در مس سونگون کار می‌کردند و هم‌اکنون در استرالیا هستند، از دیگر گزینه‌های موردنظر ما برای دعوت به همکاری هستند.

مدیرعامل شرکت معدنی و راهسازی مبین تاکید کرد: افتخار ماست که بتوانیم چنین افرادی را دوباره به کشور بازگردانیم و از توانمندی‌های آنها در راستای توسعه کشور و اجرای پروژه‌های بزرگ استفاده کنیم.

شکوری با بیان اینکه در سفر پیشرو به استرالیا بازدیدی نیز از معادن گلنکور خواهد داشت، اظهار کرد: قرار است در این جلسه با مقامات گلنکور نیز جلسه‌ای داشته باشیم و آنها نیز علاقه دارند در قالب شریک در این پروژه وارد شوند.

وی افزود: همچنین اسپانیایی‌ها هم علاقه‌مند هستند در پروژه مهدی آباد حضور داشته باشند و از ما برای برگزاری جلسه‌ای دعوت کرده‌اند که قرار است بعد از عید نوروز نیز به اسپانیا رفته و جلسه‌ای با آنها داشته باشم. بد نیست بدانید که بیمه اسپانیا هم در حال رقابت با بیمه ساچه ایتالیا بوده و قصد دارد با تسهیلات و فاینانس مناسبی وارد پروژه‌ها شود.

لیدر کنسرسیوم برنده مزایده سرمایه‌گذاری معدن و کارخانه سرب و روی مهدی آباد گفت: همه گزینه‌های ما روی میز است و چند سناریو را برای اجرای پروژه مهدی آباد مدنظر داریم. سناریوی اول با حضور شرکت‌های خارجی است و سناریوی دوم نیز اجرای پروژه با دانش فنی و سرمایه خودمان. بنابراین جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی همچنین خبر داد که به زودی با هماهنگی با ایمیدرو نمونه‌برداری جدیدی از معدن مهدی آباد انجام خواهد شد تا این نمونه‌ها مورد آنالیز قرار بگیرند چرا که نمونه‌های قبلی معرف‌های درستی برای معدن نبودند.

شکوری درباره برخی مشخصات و آمار و ارقام معدن مهدی آباد و پروژه نیز توضیح داد: ذخیره مهدی آباد با عیار ۴٫۲ درصد بالغ بر ۱۵۴ میلیون تن است. علاوه بر سرب و روی، در معدن نقره نیز وجود دارد. از سوی دیگر پیش‌بینی‌ها درباره قیمت مس حاکی از افزایش قیمت آن به ۴۰۰۰ دلار تا ۲۰۲۰ است. قرارداد امضا شده نیز مربوط به احداث یک واحد ۸۰۰ هزار تنی کنسانتره روی با عیار حداقل ۳۵ درصد و تولید ۸۰ هزار تن کنسانتره سرب با عیار ۶۵ درصدی است. برنامه ما این است که تا ۴ سال آینده بتوانیم این پروژه را بطور کامل اجرا کنیم. هرچند قصد داریم طی کمتر از دو سال آینده بتوانیم به تولید ۲۰۰ هزار تنی برسیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.