آغاز عملیات اجرایی بهره برداری معدن سرب و روی مهدی آباد

آغاز عملیات اجرایی بهره برداری معدن سرب و روی مهدی آباد

عملیات اجرایی در معدن سرب و روی مهدی آباد در تاریخ ۲۷ تیر ماه ۹۶ با حضور جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز می‌شود.
دکتر بهرام شکوری، مدیرعامل شرکت راه سازی و معدنی مبین و رهبر کنسرسیوم مهدی آباد از آغاز به کار بهره برداری این معدن به منظور احداث واحدهای فرآوری روی سخن گفت. در افتتاح این پروژه جناب آقای نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، جناب آقای جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر و جناب آقای مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و جناب آقای مهندس محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران حضور خواهند داشت.

رهبر کنسرسیوم مهدی آباد به گذشت ۳ ماه از تاریخ ابلاغ قرارداد معدن مهدی آباد اشاره کرد و افزود تا مقطع کنونی، حجم عمده‌ای از فعالیت های مطالعاتی در این معدن انجام شده است. این فعالیت ها با سرعت بسیار بالایی در حال پیگیری هستند و قرار بر این است تا سال آینده، تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی عملیاتی شود. گفتنی است که انتظار می رود تا حداکثر آبان ماه سال جاری، این مطالعات به حدی پیشرفت کنند که بتوان طراحی واحدهای فرآوری را انجام داد و تجهیزات مورد نیاز برای آن را سفارش داد.

دکتر بهرام شکوری افزود این مسیر بدون حضور سرمایه گذاران خارجی و با اتکا بر منابع داخلی کشور و توان متخصصان ایرانی اجرایی می‌شود. اما در کنار اجرای آن، شرکت های قدرتمندی در حوزه معدن و صنایع معدنی از کشورهای اسپانیا و ایتالیا همچون شرکت گلینکور به‌عنوان مشاور در این پروژه حضور دارند. برای نمونه می‌توان به اجرای مطالعات باطله توسط شرکت های خارجی در این مجموعه اشاره کرد، همچنین باید افزود که شرکتی اسپانیایی طراحی کارخانه تانک لیچینگ اکسید روی را بر عهده دارد و تست های این واحد توسط شرکت استرالیایی انجام می‌گیرد. گفتنی است که عملیات حفاری اکتشافی در حال حاضر در این معدن آغاز شده و اجرای آن را شرکت های داخلی برعهده دارند.

مدیرعامل شرکت راه سازی و معدنی مبین در ادامه عنوان ساخت که کنسرسیوم مهدی آباد متعهد شده که پس از گذشت حداکثر ۶ سال، حدود ۸۰۰ هزار تن روی تولید کند. اولین خط تولید این کنسانتره با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن پس از ۲ سال به بهره برداری می‌رسد و قرار بر این است تا هر ساله ۲۰۰ هزار تن دیگر به آن افزوده شود.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.