مصاحبه روزنامه دنیای اقتصاد با دکتر شکوری در مورد پروژه سرب و روی مهدی آباد

مصاحبه روزنامه دنیای اقتصاد با دکتر شکوری در مورد پروژه سرب و روی مهدی آباد

سؤالات مصاحبه روزنامه دنیای اقتصاد با دکتر بهرام شکوری مدیرعامل شرکت راهسازی و معدنی مبین

⦁    برنامه‌های كنسرسيوم براي اداره معدن چيست ؟
با توجه به اینکه معدن سرب و روی مهدی‌آباد، بزرگ‌ترین معدن سرب و روی جهان است، لذا مسئولیت این کنسرسیوم بسیار سنگین خواهد بود، باید از این فرصت که در اختیار بخش خصوصی قرارگرفته حداکثر استفاده را نمود. به همین منظور این کنسرسیوم برنامه دارد تا با سرمایه‌گذاری‌های مشترک داخلی و خارجی و استفاده از حداکثر توان فنی و مهندسی و مالی خود از عهده این مهم برآید تا بتواند میزان تولید این معدن غنی را در رتبه‌بندی جهانی، آن‌طور که شایسته است جای دهد.
طبق برنامه زمان‌بندی که در اسناد فراخوان، پیش‌بینی‌شده است حداقل ۴ سال زمان برای انجام عملیات پیش باطله برداری به میزان ۱۸۵ میلیون تن در این معدن موردنیاز می‌باشد. در همین مدت‌ مجوزهای لازم برای اجرای پروژه، مطالعات طراحی پایه، نیمه تفصیلی و تفصیلی و نقشه‌های اجرایی تکمیل خواهد شد. احداث کارخانه تولید کنسانتره سرب و روی باهدف تولید ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی با حداقل عیار ۳۵ درصد و ۸۰ هزار تن کنسانتره سرب با حداقل عیار ۶۰ درصد در دستور ادامه کار می‌باشد. مطابق برنامه زمان‌بندی از سال پنجم به بعد عملیات باطله‌برداری و استخراج محصول از معدن و تولید کارخانه فرآوری آغاز خواهد شد که به مدت ۲۰ سال ادامه خواهد داشت.
افتخار شرکت مبین طی سه دهه انجام پروژه‌های خود، انجام موفقیت‌آمیز پروژه‌ها در کمترین زمان، حداقل هزینه و حداکثر کارایی است. امیدواریم در این پروژه بزرگ نیز که به لحاظ حجم باطله‌برداری بی‌سابقه است، با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در کنار سرمایه‌گذاری‌های مشترک داخلی و خارجی، ارزش‌افزوده قابل‌توجهی برای کشور ایجاد نماید.
⦁    اين مزايده چگونه برگزار شد؟
متعاقب فراخوان اولیه شرکت‌های متعددی برای حضور ابراز تمایل نمودند که در ادامه با ارزیابی‌های فنی انجام‌شده، تعداد متقاضیان به ۷ شرکت کاهش یافت، از بین ۷ متقاضی باقیمانده نیز درنهایت تنها ۳ کنسرسیوم پیشنهادهای قیمتی خود را برای ایمیدرو ارسال کردند. هر سه کنسرسیوم به رهبری راه‌سازی و معدنی مبین، صدرتامین و هلدینگ توسعه معادن روی ایران توانسته بودند درزمینه ارزیابی فنی طرح امتیاز لازم را کسب نمایند، درنهایت بعد از بازگشایی پاکت‌ها کنسرسیوم مبین توانست طبق پیشنهاد ارائه‌شده خود، برنده مناقصه گردد.
⦁    ميزان ذخاير معدن سرب و روي مهدی‌آباد چقدر برآورد شده؟
در حال حاضر کشور ایران ۳ درصد از کل ذخایر سرب و روی جهان را به خود اختصاص داده است و بعد از چین، قزاقستان و هند، چهارمین تولیدکننده کنسانتره در آسیا و دومین تولیدکننده در منطقه منا بعد از ترکیه می‌باشد. درنتیجه میزان تولید این معدن بزرگ می‌تواند نقش تأثیرگذار و مهمی در جایگاه بین‌المللی ایران در حوزه سرب و روی داشته باشد. این معدن دارای ذخیره حدود ۱۵۴ میلیون تن با متوسط عیار۶ درصد روی و ۲ درصد سرب می‌باشد.
⦁    برآورد سرمایه‌گذاری براي اين طرح چقدر بوده؟
حضور در پروژه عظیمی مانند معدن سرب و روی مهدی‌آباد نیازمند فراهم آوردن سازوکارهای لازم است. سرمایه‌گذاری موردنیاز برای توسعه معدن و کارخانه سرب و روی مهدی‌آباد بر اساس برآورد اولیه بالغ‌بر ۵/۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است.
⦁    كنسرسيوم مبين از چه شرکت‌هایی تشکیل‌شده است؟ شريك خارجي هم در اين كنسرسيوم حضور دارد؟ (تغییر نوع پرسش)
این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های راه‌سازی و معدنی مبین، معدنی و سدسازی آریا جنوب ایرانیان، توسعه و فرآوری مس مسکنی، مهندسی مشاور کاهنربا، معادن سرمک و۶۵ شرکت عضو انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران می‌باشد. بعلاوه این کنسرسیوم توافقنامه‌ای با شرکت گلینکور به‌منظور انتقال تکنولوژی و تأمین مالی به امضا رسانده است. همچنین شرکای خارجی و داخلی دیگر نیز برای همکاری با ما ابراز تمایل کرده‌اند.
⦁    گلنكور در اين طرح به چه صورت حضور خواهد داشت؟
گلنکور یک شرکت چندملیتی تجارت کالاهای معدنی می‌باشد که مقر آن در سوئیس است. در سال ۲۰۱۴، این شرکت در مجله  فورچون از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان در جایگاه دهم  قرار گرفت. گلنکور  بزرگ‌ترین شرکت در  سوئیس بوده و بزرگ‌ترین شرکت کالاهای تجاری در جهان ، با سهم ۶۰ درصد از  بازار روی و سهم ۵۰ درصد در بازار مس در سطح بین‌المللی می‌باشد.
با توجه به پیشینه و تجربه شرکت گلینکور درزمینه پروژه‌های مشابه سرب و روی، این شرکت یکی از گزینه‌های مناسب جهت همکاری در این پروژه شناخته می‌شود. لذا توافقی به‌منظور تأمین مالی، انتقال دانش فنی و تکنولوژی در زمینه مهندسی معدن و ذوب فلزات، مدیریت و اداره معدن، بازاریابی و فروش صورت گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.